Co to vlastně je ta Regrese?

Co je regrese a co můžu její pomocí řešit?

Setkávám se s tím, že lidé při vyslovení slova regrese vůbec netuší, co si pod tím vlastně mají představit. Předně je tedy důležité si vysvětlit, co to slovo vlastně znamená – je to pohyb zpět, ústup, návrat.

V regresi tedy jdeme zpět ke kořenům potíží, které nás mohou paralyzovat, ovládat, znesnadňovat život a celkově se ve svém životě necítit dobře.

Proč…

Každý z nás se potýká s rozličnými problémy a programy, které si s sebou neseme jako nálož. Tato nálož nás táhne k zemi a ztěžuje prožívání života jako takového. Stává se tedy, že pocítíme touhu zbavit se této nálože a osvobodit se. Někoho vede touha po sebezdokonalení, jiného zase po uzdravení a úlevě

V současné době existuje mnoho různých metod a technik, jak si pomoci a jednou z nich je regresní technika (RT). 

RT je nástroj, díky němuž můžeme dohledat a léčit původní příčiny našich potíží. Umožňuje nám prozkoumat časovou osu našeho vývoje a pochopit tak situace, do kterých jsme se v průběhu života dostali. Časová osa totiž zahrnuje kompletní informace vztahující se k našemu současnému životu.

Důvody pro vyhledání RT

Nejčastější důvody pro vyhledání RT jsou různé obtíže, jako třeba krize v určité oblasti života, traumata různého charakteru, fobie, strachy, ztráta smyslu života, překonání ztráty blízké osoby, rozchod, nebo rozvod. Velmi častý je pocit, že sem dotyčný/á nepatří, že tady nechce být.

Dalším velmi častým důvodem bývá nízké sebevědomí a hledání smyslu zrození, hledání uplatnění. Nespokojenost se svým životem. Někomu se dějí zvláštní, nevysvětlitelné věci. 

Hurá na změnu

Když takové potíže člověk začne cítit a vnímat, dospěje do bodu, kdy chce věci změnit. Posunout dále. Pak přichází správný čas na RT

Jelikož každý člověk je individuální, stejně tak je každá terapie a proces individuální. Schopnost si znovuvybavit minulost se tak projevuje rozličně. Nejčastější způsob je vizualizace, někdo spíše události cítí, jiní vše vidí v rámci symbolů. Zažila jsem i pouze sluchové vybavování si. Často se ale stává, že při první regresi si člověk nevybaví vůbec nic.

To, že si člověk nic hned nevybaví ale neznamená, že se nedějí procesy. A i tak taková terapie přináší své ovoce. Důležité je na sebe netlačit. A stejně tak velmi důležité je, aby teraput/ka uměl/a vycítit, co je v dané události to podstatné, aby uměl/a udržet linku a měl/a velkou trpělivost a empatii pro právě prožívané téma.

Trpělivost je důležitá součást RT pro překonání bloků

Ovšem nesmí se do toho nořit příliš a do děje zasahovat a nějak jej směřovat podle sebe. Někdy méně je více. Člověk, který RT vede nesmí věci ovlivňovat a klienty kamkoliv tlačit. Pokud se tak děje, stává se, že se člověk třeba násilím dostane do minulého života, na který není ještě připravený a odchází ještě více traumatizovaný.

Dobrá zpráva…

Dobrá zpráva ale je, že duše a tělo je moudré a nebude se pouštět do něčeho, co by mohlo ublížit. Terapeut musí ctít na prvním místě tempo a způsob prožívání každého klienta.

I proto jsou RT tak zajímavé. Každičká je ojedinělá. U žen navíc hraje roli faktor měsíčního cyklu. Tedy v každé fázi MC má prožívání úplně jiné. Je to zkrátka alchymie. 

Další velmi důležitou součástí procesu je trpělivost regresené/ho. Pokud je dostatečně trpělivý/á a odhodlaný/á dostává se ve svém sebepoznávacím procesu stále hlouběji a cítí se lehčeji a svobodněji. V každé terapii dochází, nebo by alespoň částečně mělo dojít ke katarzi. Uvolní se potlačený emoční náboj a to vede k úlevě

Člověk postupně získává nadhled a mění postoj k rozličným událostem svého života. Dochází k samovolnému pochopení rolí v lidském dramatu, které byly až do této chvíle neuchopitelné. 

Příběh jedné ženy..

Názornou ukázkou toho, jak to celé funguje je příběh jedné klientky.

Přišla ke mně se strachem z lodí. Moc se bála plout na lodi, ale jak už to tak bývá osud je šprýmař. No šprýmař, ví moc dobře proč to dělá. Měla partnera, který vlastnil loď a trval na dovolené na lodi. Každý rok tak jezdila a celou dovolenou protrpěla.

Nebyla to radost

Ke mně se dostala krátce před další takovou dovolenou.

Zrovna v tomto konkrétním případě jsme se dostali do minulého života. Celkem snadno a rychle, což u prvních regresí nebývá. Zjistila, že byla námořníkem. Obchodník. Plavila se po světě a obchodovala. Při jedné z takových cest loď přepadli piráti. Při přepadení bohužel utonula.

Trauma si nesla i do současného života. V regresi situaci viděla a pochopila, proč se tak bojí. Trauma jsme vyčistily a ona odešla s uvolňujícím pocitem, pocitem volnosti. Po čase mi psala, že si poprvé dovolenou užila a pocit strachu se již nedostavil.

Umí toho mnohem víc..

Jen krátká ukázka z mnoha, co cesta zpět umí. Úleva je pak velká. Ovšem pokud ten, kdo RT vyhledá a nemá v sobě ujasněné, že opravdu chce tuto cestou podstoupit, pak se nikam moc nedostane a terapii komplikuje sobě i terapeutům. Je to totiž cesta. Cesta plná fascinace a objevů.

Není to jednorázový zázrak. I když i to se může stát. Nelze od regrese očekávat, že jedna terapie vyřeší celý dosavadní život. Takto to nefunguje. Je to jak říkal zlobr Shrek – zlobři jsou jako cibule, musíš postupně odlupovat vrstvy.

No dá se říci s nadsázkou, že každý z nás je také takový zlobr. Vrstvy se musí postupně odloupat až k samotnému jádru, ve své podstatě k nicotě.

Věřím, že dnešní článek Vám přiblížil o jak úžasnou metodu se jedná. Příště povyprávím další zajímavosti ze světa nejen RT. A už teď se těším na shledání u písmenek. 🙂

Těším se příště 🙂
Život mi dal velký dar zkušenosti, díky které jsem rozvinula schopnost trpělivosti, vhledu a empatie. Postupem času jsem pochopila, že mou velkou vášní a láskou je pomoc lidem uzdravit jejich bolavou duši a k tomu mám několik nástrojů v podobě různých metod. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.